Poszukaj takiego w swojej okolicy na stronie internetowej ALS Association

Poszukaj takiego w swojej okolicy na stronie internetowej ALS Association

Lek podaje się we wlewie dożylnym przez około 10 do 14 dni w miesiącu. Działania niepożądane mogą obejmować siniaki, zaburzenia chodu, pokrzywkę, obrzęk i duszność. Radicava zawiera konserwujący żywność wodorosiarczyn sodu, więc może powodować astmę lub reakcję alergiczną u osób wrażliwych lub uczulonych na siarczyny.

Dostępne są inne leki pomagające w objawach ALS, takich jak:

Skurcze, skurcze i sztywność mięśniSpastycznośćZaparcieZmęczenie Nadmierna ilość śliny i flegmyBólDepresjaProblemy ze snemNiekontrolowany śmiech lub płacz (tzw. afekt pseudoopuszkowy)

Terapie i pomoc w radzeniu sobie z powikłaniami ALS

W miarę postępu ALS może zakłócać mobilność i wykonywanie codziennych czynności; powodować trudności w oddychaniu, mówieniu i połykaniu; i prowadzić do emocjonalnego niepokoju, zarówno u osoby, która go ma, jak i wśród jego bliskich przyjaciół i członków rodziny.

Różne rodzaje terapii i pomocy mogą pomóc w radzeniu sobie z objawami i powikłaniami ALS. (

Wspomaganie oddychania

Gdy mięśnie słabną, w końcu wpłynie to na oddychanie. Możesz mieć trudności z oddychaniem podczas ćwiczeń, leżenia i snu. Twój lekarz najprawdopodobniej będzie od czasu do czasu sprawdzał Twój oddech, aby ustalić, czy potrzebujesz pomocy.

Twój lekarz może zalecić wentylację nieinwazyjną (NIV), która dostarcza tlen przez maskę. NIV można stosować przez część lub cały dzień, w zależności od potrzeb.

Tracheostomia może również pomóc w oddychaniu. Wiąże się to z operacją polegającą na wytworzeniu dziury z przodu szyi, która prowadzi do tchawicy. Następnie do otworu wkładana jest rurka podłączona do respiratora.

Zdolność kaszlu może również mieć wpływ na osobę z ALS. Aby pomóc, istnieją mechaniczne urządzenia wspomagające kaszel. Stosowana jest również technika zwana układaniem oddechów. Wiąże się to z wykonaniem serii małych oddechów, aby wypełnić płuca, wstrzymaniem oddechu, a następnie wyrzuceniem powietrza z kaszlem.

Fizykoterapia

Celem fizjoterapii jest pomoc w utrzymaniu sprawności fizycznej i kontynuowaniu samodzielnego robienia jak najwięcej.

Fizjoterapeuta (PT) może pomóc w wykonywaniu ćwiczeń i rozciągania, które mogą poprawić sprawność układu krążenia, siłę mięśni i zakres ruchu. Takie ćwiczenia mogą również pomóc złagodzić ból spowodowany sztywnością mięśni i stawów.

Terapeuta może również pomóc w przyzwyczajeniu się do używania ortezy, chodzika lub wózka inwalidzkiego i może zasugerować zmiany w domu, takie jak podjazdy, aby ułatwić poruszanie się.

Niektórzy fizjoterapeuci mogą również nauczyć Cię technik oddychania i kaszlu, aby utrzymać te funkcje i zapobiegać zapaleniu płuc i innym problemom z oddychaniem.

Terapia zajęciowa

Terapeuta zajęciowy może pomóc w poruszaniu się po domu i wykonywaniu codziennych czynności, takich jak kąpiel, ubieranie się i jedzenie, pokazując, jak korzystać ze sprzętu adaptacyjnego i technik oszczędzania energii.

OT może również zalecić sposoby, aby Twój dom był bardziej dostępny i bezpieczniejszy do poruszania się.

Terapia logopedyczna i komunikacja

Wraz z postępem ALS, mięśnie używane do mówienia są zaatakowane. Terapia logopedyczna może nauczyć Cię, jak mówić wyraźniej.

Logopedzi mogą również pomóc w nauce innych sposobów komunikowania się, takich jak pisanie, używanie tablicy z alfabetem lub używanie komputera z funkcjami zamiany tekstu na mowę lub syntezą mowy.

Wsparcie żywieniowe

Gdy połykanie stanie się trudne, Twój dietetyk opracuje plan żywieniowy zawierający pokarmy łatwiejsze do przełknięcia.

Z biegiem czasu może być konieczna sonda do karmienia, która wychodzi z zewnątrz skóry brzucha bezpośrednio do żołądka. Zgłębnik do karmienia należy wszczepić chirurgicznie, po czym można go używać do suplementów diety, wody i leków.

Wsparcie w zakresie zdrowia społecznego i psychicznego

Pracownik socjalny może pomóc w rozwiązaniu problemów finansowych i ubezpieczeniowych oraz w uzyskaniu potrzebnego sprzętu.

Możesz również wybrać się do specjalisty zdrowia psychicznego, takiego jak psycholog lub licencjonowany kliniczny pracownik socjalny, aby porozmawiać o emocjonalnych skutkach choroby i nauczyć się strategii radzenia sobie z nią.

Ty i członkowie Twojej rodziny możecie również skorzystać na uczestnictwie w grupie wsparcia ALS. Poszukaj takiego w swojej okolicy na stronie internetowej ALS Association.

Potencjalne przyszłe zabiegi

Trwają badania laboratoryjne i badania kliniczne dotyczące leczenia ALS. Badane są leki, terapia genowa, przeciwciała i terapie komórkowe.

Na przykład w badaniach wspieranych przez Narodowy Instytut Zaburzeń Neurologicznych i Udaru (NINDS) naukowcy pracują nad ustaleniem, czy obniżenie poziomu enzymu SOD1 w mózgu i rdzeniu kręgowym osób z mutacjami genu SOD1 spowolniłoby postęp ALS. (1)

W 2017 roku naukowcy z University of North Carolina School of Medicine i North Carolina State University odkryli, że specyficzna modyfikacja chemiczna zwana acetylacją sprzyja zlepianiu się TDP-43 u zwierząt. Wiadomo, że zlepianie TDP-43 występuje w ALS i jest związane ze śmiercią neuronów. Naukowcom udało się odwrócić zlepianie białek w komórkach mięśniowych myszy za pomocą naturalnej metody przeciwdziałania zlepianiu.

Chociaż potrzebne są dalsze badania, naukowcy mają nadzieję, że możliwość wyeliminowania zlepiania się TDP-43 może prowadzić do potencjalnego leczenia ALS. (5)

Zapisz się na nasz biuletyn dotyczący zdrowego trybu życia!

Źródła redakcyjne i weryfikacja faktów

Arkusz informacyjny o stwardnieniu zanikowym bocznym (ALS). Narodowy Instytut Zaburzeń Neurologicznych i Udaru. 8 stycznia 2018 r. Diagnoza stwardnienia zanikowego bocznego. Klinika majonezu. 12 maja 2017 r. Tai H, Cui L, Shen D, et al. Służba wojskowa i ryzyko stwardnienia zanikowego bocznego: metaanaliza. Journal of Clinical Neuroscience. Listopad 2017. Rola elektromiografii (EMG) w ALS. Szpital Ogólny w Massachusetts. Stwardnienie zanikowe boczne: nowe wskazówki dotyczące przyczyny i sposobu, w jaki przyszłe leki mogą odwrócić chorobę. Medyczne Xpress. 19 lipca 2017. Pokaż mniej

Najnowsze w ALS

Stwardnienie rozsiane nie okradnie mnie ze wszystkich przyjemności w życiu

Trevis Gleason 29 kwietnia 2021

10 rzeczy, które musisz wiedzieć o bólu głowy spowodowanym nadużywaniem leków

Co prowadzi do bólu głowy spowodowanego nadużywaniem leków i jak możesz zmniejszyć ryzyko?

Autor Becky Upham 28 kwietnia 2021

Badanie nad badanym lekiem na stwardnienie rozsiane Evobrutinibem ma zachęcające wyniki

Ewobrutynib jest pierwszym lekiem z klasy inhibitorów BTK ocenianym w leczeniu SM.

Brian P. Dunleavy 26 kwietnia 2021 r.

Związek między migrenowym bólem głowy a bólem szyi

Kiedy migrena powoduje ból szyi, może pomóc fizjoterapia, inna poduszka i zastrzyki z punktu spustowego.

Autor: Becky Upham 26 kwietnia 2021

20 lat życia z SM, bez edycji

Trevis Gleason 23 kwietnia 2021

Badania pokazują, że nowo zatwierdzony lek na stwardnienie rozsiane Ponvory zmniejsza zmęczenie

Ponvory zmniejsza również liczbę nawrotów i nowych zmian chorobowych u osób z nawracającymi postaciami stwardnienia rozsianego.

By Brian P. Dunleavy 21 kwietnia 2021

W przypadku hairstim lek opinie SM izolacja społeczna była moją normą przed pandemią COVID-19

Mona Sen21 kwietnia 2021

Porady ekspertów dotyczące zarządzania przewlekłą migreną

Nadal nie ma lekarstwa na migrenę, ale możesz zrobić wiele, aby skrócić liczbę dni z migreną i poprawić jakość życia.

Autor: Becky Upham 16 kwietnia 2021

Jak nurkowanie i wynurzenie głuptaka przypomina mi o życiu z SM?

Trevis Gleason 15 kwietnia 2021 r.

Telemedycyna w leczeniu SM: dwa kciuki w górę

Zarówno pacjenci ze stwardnieniem rozsianym, jak i pracownicy służby zdrowia twierdzą, że chcieliby zachować wirtualne wizyty jako opcję w przyszłości, nawet po ustąpieniu pandemii. . .

Przez Don Rauf 13 kwietnia 2021"

Probiotyki, które można znaleźć w miso, wspierają zdrowe jelita, a nawet mogą pomóc złagodzić niektóre problemy trawienne. Tetiana Chudowska/

Probiotyki — te dobre dla ciebie żywe bakterie i drożdże — są reklamowane jako zdrowe i pomocne w trawieniu. To nie bez powodu: nauka pokazuje, że probiotyki są świetnym sposobem na wspieranie zdrowych jelit i mogą pomóc w leczeniu niektórych problemów trawiennych, takich jak zaparcia i zespół jelita drażliwego (IBS). Mogą nawet poprawiać funkcję odpornościową: badanie opublikowane w czerwcu 2018 r. w czasopiśmie Synthetic and Systems Biotechnology wykazało, że gdy badani zachorowali na przeziębienie, spożywanie napoju probiotycznego znacznie zmniejszyło liczbę przypadków infekcji górnych dróg oddechowych i objawów grypopodobnych w porównaniu z osobami, które nie bierz probiotyków.

Probiotyki można znaleźć w niektórych produktach spożywczych i napojach, a także w postaci suplementów. Chociaż spożywanie pokarmów zawierających probiotyki może pomóc w ogólnym zdrowiu jelit i ogólnym odżywianiu, jeśli chcesz złagodzić objawy trawienne, możesz również spróbować zażywać suplement probiotyczny.

Zarejestrowany dietetyk (RD lub RDN) lub certyfikowany dietetyk może pomóc w ustaleniu, czy masz wystarczającą ilość probiotyków w swojej diecie lub czy możesz skorzystać z przyjmowania suplementu probiotycznego. W razie potrzeby RD może również zalecić, który suplement probiotyczny może być najbardziej pomocny w przypadku konkretnych problemów trawiennych.

W międzyczasie możesz dodać więcej probiotyków do swojej diety, korzystając z tych zatwierdzonych przez RD wskazówek.

1. Zacznij dzień od Parfait

Aby zwiększyć spożycie probiotyków, po prostu posyp miskę śniadaniową jogurtem ulubioną muesli (im mniej cukru, tym lepiej) i kilkoma jagodami bogatymi w przeciwutleniacze, mówi Stefani Sassos, MS, RDN, CDN, zarejestrowany dietetyk w The Good Housekeeping Institute w Nowym Jorku. Jogurt to zakwaszone lub sfermentowane mleko, które zostało zakwaszone i zagęszczone przez dodanie żywych, aktywnych kultur, które promują wzrost dobrych bakterii w jelitach.

Chociaż w sklepie spożywczym jest dużo jogurtu, przygotowanie go w domu również jest proste. Dla wygody przygotuj go poprzedniego wieczoru, aby był gotowy i czekał na Ciebie rano – dodaje Sassos. „Zaczynam od mojego ulubionego greckiego jogurtu, dodaję dwie łyżki organicznej granoli, a następnie dodaję mrożone organiczne jagody. Włóż to do lodówki, a po przebudzeniu jagody będą doskonale rozmrożone. „Jeśli lubisz chrupiącą granola, przechowuj ją w osobnym pojemniku i dodaj tuż przed podaniem.

2. Niech jogurt będzie podstawowym składnikiem kuchni

Zwykły jogurt z żywymi, aktywnymi kulturami może również zostać przekształcony z pokarmu śniadaniowego w kluczowy składnik sosów sałatkowych, dipów i zimnych sosów, mówi Kitty Broihier, MS, RD, LD, konsultant ds. żywienia w Portland w stanie Maine.

Po prostu wiedz, że każdy przepis, który wymaga podgrzania jogurtu w jakikolwiek sposób, zabije jego dobre bakterie. Więc trzymaj się przepisów bez gotowania, aby czerpać jak najwięcej korzyści jelitowych, mówi Broihier.

3. Rozszerz swoje zmysły kiszonej kapusty

Specjaliści od żywienia wiedzą, że kapusta kiszona jest nie tylko dla hot-doga. Możesz go kupić lub zrobić z tradycyjną kapustą – lub substytutem w innych warzywach – aby nadać każdemu posiłkowi o wiele więcej smaku. Sfermentowane rzodkiewki daikon, rzepa, ogórki, okra i fasolka szparagowa mogą być świetnymi przyprawami. Mogą być również spożywane jako przekąska lub jako dodatek do sałatki.

4. Dodaj kefir do swoich koktajli

„Kefir, cierpki i pikantny mleczny napój, jest pełen różnych odmian korzystnych probiotyków i żywych kultur kulturowych”, mówi Sassos, która każdego ranka wypija cztery uncje tego mleka do śniadania. Jeśli to możliwe, wybieraj zwykły kefir, ponieważ odmiany smakowe często zawierają dodatek cukru. Jeśli stwierdzisz, że sam kefir smakuje zbyt cierpko, zaleca dodanie go do koktajlu, aby uzyskać pożywne (i dobre bakterie) zastrzyku.

5. Zrób sobie przerwę na Kombucha

Kombucha to bogaty w probiotyki sfermentowany napój z herbatą, cukrem (z których większość jest zużywana podczas fermentacji), bakteriami i drożdżami — dzięki czemu jest świetną wegańską alternatywą dla innych bogatych w probiotyki produktów mlecznych, takich jak kefir lub jogurt, Sassos mówi. Możesz zamienić orzeźwiający napój probiotyczny na popołudniową kawę lub koktajl happy hour – dodaje.

6. Eksperymentuj z Kimchi

Kimchi, superostra koreańska przyprawa, jest pełna zdrowych bakterii zwanych lactobacilli, które zapewniają jej probiotyczny zastrzyk. „Ta czerwonawa sfermentowana kapusta to smaczny dodatek do tacos lub akcent do kanapek i hamburgerów”, sugeruje Sherry Coleman Collins, RDN, konsultant ds. żywienia w prywatnej praktyce w Atlancie. Tradycyjnie podawane jako codzienny dodatek do dań koreańskich, kimchi jest wspaniałym dodatkiem do dań kuchni azjatyckiej, takich jak ryż, frytki i mięso z grilla.

7. Spróbuj Tempeh

Aby uzyskać smaczną alternatywę dla mięsa, szukaj przepisów, które zawierają tempeh — preparat z bogatej w probiotyki sfermentowanej soi. Tempeh to także zdrowe, wegańskie źródło białka, błonnika i przeciwutleniaczy. Jego obfita konsystencja i wszechstronny smak sprawiają, że można go stosować w różnych potrawach (takich jak kanapka z duszonym tempehem z pieczarkami duszonymi w czerwonym winie).

8. Umieść zupę miso w swoim menu

Zupa miso jest łatwa do przygotowania z gorącą wodą i pastą miso i dodaje probiotycznego ponczu do każdego posiłku. W Japonii można go podawać na śniadanie, lunch lub kolację. „Miso to sfermentowana soja, która zawiera zdrowe bakterie”, mówi Gabriella Vetere, RDN, CSOWM, kalifornijska trenerka zdrowia w korporacji w Dolinie Krzemowej.

Pamiętaj tylko, że wysokie temperatury mogą zabijać probiotyki, co niweluje ich poprawę zdrowia. Dodaj pastę miso tuż przed podaniem i unikaj zbyt wysokich temperatur, aby zachować jak najwięcej pożytecznych mikroorganizmów.

9. Nie zapomnij o żywności bogatej w prebiotyki

Prebiotyki to niestrawne składniki znajdujące się w niektórych owocach, warzywach i innych produktach spożywczych, które sprzyjają rozwojowi korzystnych dla ciebie bakterii w jelitach. Według Vetere, dobre źródła prebiotyków to surowe jabłka, banany, szparagi, fasola, karczochy, czosnek, cebula i pory, a także produkty pełnoziarniste i soja.

Dodatkowe raporty autorstwa Erici Patino

Więcej w Dieta & Odżywianie

Kompletny przewodnik po probiotykach i ich działaniu

8 sposobów, w jakie probiotyki mogą poprawić zdrowie układu pokarmowego

11 wskazówek dla lepszego zdrowia trawiennego

Czy możesz skorzystać z suplementu probiotycznego?

Zapisz się do naszego Newslettera na temat Diety i Żywienia!

Najnowsze w diecie & Odżywianie

7 wskazówek, jak sprawić, by Twoje nawyki żywieniowe były bardziej zrównoważone

Budując zdrowszy talerz, który mniej koncentruje się na czerwonym mięsie, a bardziej na roślinach, możesz zmniejszyć swój ślad węglowy.

Hilary Macht 30 kwietnia 2021

Dieta HMR: recenzje planu kontroli wagi, koszty, żywność i więcej

Jessica Migala 20 kwietnia 2021

Jakie są zalety oleju z ryb na pamięć?

Spożywanie diety bogatej w ryby jest dobre dla mózgu i długoterminowego zachowania funkcji poznawczych. To, czy suplementy mogą przynieść te same korzyści, jest bardzo duże. . .

Jessica Migala 19 kwietnia 2021

5 korzyści z suplementów witaminy C

Witaminę C można znaleźć w wielu produktach spożywczych, ale uzupełnianie jej większymi dawkami zapewnia dodatkowe korzyści.

Autor: Moira Lawler, 5 kwietnia 2021

7 potencjalnych korzyści z dodania czosnku do przepisów i posiłków

Czosnek jest nie tylko świetny do wzmocnienia smaku Twoich ulubionych potraw — może być dobry dla Twojego zdrowia.

Jessica Migala 1 kwietnia 2021

10 kreatywnych sposobów na gotowanie z komosą ryżową

Komosa ryżowa często odgrywa rolę pomocnika pożywienia w zdrowych daniach głównych, ale to ziarno może zrobić o wiele więcej. Inspiracji nie szukaj dalej. . .

Erin Palinski-Wade, RD, CDCES31 marca 2021

12 potencjalnych oznak, że jesz za dużo cukru

Rozstrój żołądka, drażliwość i ospałość to wszystkie możliwe ostrzeżenia, że ​​przesadzasz ze słodyczami.

Comparar listados

Comparar

ESTA PÁGINA WEB ES EXCLUSIVAMENTE PARA MAYORES DE 18 AÑOS. VERIFICA TU EDAD PARA CONTINUAR.

TuEncanto.com No es una Agencia de escorts. La web TuEncanto.com es una web de anuncios clasificados la cual no se responsabiliza de los textos, fotos o publicaciones que hagan sus usuarios registrados. En TuEncanto.com se anuncian profesionales independientes que no tienen ninguna vinculación laboral ni profesional con dicha marca que no sea la de meramente publicitaria de sus anuncios. TuEncanto.com no comercializa directamente los eventuales servicios que pudieran ofrecer dichos profesionales. Las relaciones que pudieran establecer los usuarios de la web con terceros y viceversa corren bajo su plena responsabilidad no teneindo la web ningún tipo de interés o participa con alguna. TuEncanto.com es una marca registrada de "Lo tengo todo Papi S.L.".